Sopron On-line
Navigáció
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése
Keress minket facebookon
sopronfest

balaton sound

efott

művészetek völgye

sziget

tábor fesztivál

strand fesztivál

MTI

A MODERN TUDOMÁNY CSAVARHAT EGYET ÓKORI ISMERETEINKEN
A MODERN TUDOMÁNY CSAVARHAT EGYET ÓKORI ISMERETEINKENA korszerű eszközök és alkalmazások átalakíthatják akár az ókorról való ismereteinket is – a technológiai fejlődésnek köszönhetően számos új felfedezés lát napvilágot. Így derült ki például, hogy a klímaváltozás a múltunkat is erősen befolyásolta, és hogy már a második évszázadban is voltak világjárványok. A Viasat History csatorna pedig ősi pollenből, barlangképződményből, illetve sarkvidéki jégbe zárt szennyeződés-maradványokból ad az eddigi ismereteinket felülíró meglátásokat, 2022. június 10-én 21 órakor A civilizáció titkai című dokumentumsorozattal.

Miért élte át az emberiség 3.200 éve a történelem legnagyobb hanyatlását?

Bő háromezer évvel ezelőtt több társadalom omlott össze egyszerre, komplett írásrendszerek és nyelvek tűntek el örökre. A tudósok által összegyűjtött adatok pedig végre magyarázatot adtak a bronzkori civilizációk bukására, és kimutatták, hogy a klímaváltozás a múltunkat legalább annyira befolyásolta, mint a jövőnket fogja. Korabeli feljegyzések szerint i.e. 1200-tól egyre több fosztogató jelent meg Egyiptomban, a mediterrán térséget emellett egy olyan éhínség és szárazság sújtotta, ami végül klímakatasztrófába torkollott.

Erre a tudósok csak most találtak bizonyítékokat korabeli pollenek vizsgálatából, illetve azoknak a planktonoknak a maradványaiból, amelyekre a Földközi-tenger mélyén leltek. A bizonyítékok azt sugallták, hogy nem a felmelegedés, hanem a hőmérséklet csökkenés állhatott az egyre gyakoribb szárazság hátterében. A Földközi-tenger hőmérsékletének hirtelen csökkenése a csapadék mennyiségére is kihatott, és mivel akkoriban az emberek 99%-a gazdálkodásból élt, a konstans szárazság katasztrofális hatással volt az életvitelre is.

Igazából az ókori pestis okozta a Római Birodalom bukását

A második évszázadban a Római Birodalom aranykorát élte. A mediterrán-térségben melegedett az éghajlat, a vulkáni aktivitás gyér volt, a mezőgazdaság gyorsan fejlődött és beindult az urbanizáció – 70 milliónyi embernek kellett ellátmányt biztosítani, így a kereskedelem az egész kontinensen virágzott. A rómaiak azonban a fejlődés paradoxonával szembesültek: azok az erők, amelyek Róma dinamikus növekedését táplálták, egyben meg is betegítették a lakosságot.

A birodalomban jelen lévő baktériumok ugyanis szintén kihasználták az urbanizáció és a kereskedelem előnyeit: a sűrűn látogatott fürdők vizeit ritkán cserélték, az ivóvízellátásban a saját vödrök hurcolásával folyamatosan jelen voltak és szétszóródtak a baktériumok, az alapvető higiénia pedig hiányzott. A tudósok szerint ebben az időszakban jelent meg egy halálos maláriaváltozat is Itáliában, és ez még nem minden: 165-ben egy új, gyorsan terjedő betegségről kezdtek el beszélni, amit a keleti tájakról visszatérő katonák hoztak be a birodalomba – ez volt az antoniusi pestis.

Arról nincs pontos adat, hogy hány áldozata volt a betegségnek, de a legújabb kutatások szerint a gazdasági fejlődés a második század végén hirtelen és drámaian ért véget. Erről tanúskodnak a sarkvidékről származó leletek, amelyekben az ólomszennyezés mértéke drasztikusan csökken – a pénzveréshez akkoriban ólmot használtak, a jóval kevesebb ólom pedig sokkal kevesebb fizetőeszköz elkészítését jelentette, azaz egyértelműen utal a gazdaság gyors visszaesésére. Rómát eszerint nem politikai érdekek fertőzték meg, hanem tényleges betegségek.
Még nem küldtek hozzászólást
Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Értékelés
Csak regisztrált tagok értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be.

Még nem értékelték